PI
pivpiv
5 ay önce

Makyaj yapmanız kaç dakika sürüyor?

cevap seçilmemiş
Ayna karşısında kaç dakika geçiriyorsunuz?

Bu günlük makyaj mı yoksa özel bir gün için mi makyaj yapacağıma göre değişir. eğer günlük makyaj yapacaksam 5-15 dakika yeterli oluyor fakat önemli bir yere gideceksem 1 saat ve hatta 2 saat bile makyaj yapmışlığım vardır.

Günlük makyajım çok hafif olduğu için maksimum 10-15 dk sanırım. Biraz smokey eye yapayım desem güzel bir vakit harcıyorum tabi de. Şimdilik günlük makyajımdan bahsedeyim. Cilt bakım rutinimi yapıp yüzümü makyaja hazır hale getirdikten sonra başlıyorum. İlk kapatıcı sürüyorum ve fırça kullanmadan parmaklarımla dağıtıyorum. Üstüne de fırçayla transparan pudra geçiyorum. Göz pınarlarıma highlighter uygulamayı çok seviyorum. Biraz ya parmağımla ya da minik bir fırçayla uyguluyorum. Rimel sürüyorum, genelde gözlerimi kapatıp uçlarına uyguluyorum. O şekilde daha çok hoşuma gidiyor. Yanaklarıma o günkü isteğime göre açıkçası ya likit ya da toz allık sürüyorum. Bu aralar pastel’in toz bir allığı var onu kullanıyorum. Zaman zaman çok kullanıp sonra artık sıkılıp başkasına geçince bir köşede unuttuğumu hatırladığım ve tekrar kullanmaya başladığım bir allık benim için bu allık. Böyle bir döngüye girdik kendisiyle. Ardından nude tonlarda bir lip combo yapıyorum. Dudaklarımı dudak kalemiyle çevreledikten sonra gloss uyguluyorum. Bazen de lip balm ile normal formda bir ruju daha ıslak hale getiriyorum. Son olarak kaş jeli ile kaşlarımı tarayıp kaşlarımı sabitliyorum. Bu anlattığım süreç de 10-15 dk gerçekleşiyor.

Makyaj rutinim fazla malzemelerden oluşmuyor. Genelde bb krem, rimel ve ruj sürmeyi seviyorum. O da fazla vaktimi almıyor. Bb kremi sünger yardımıyla tüm cildime yediriyorum. Rimelimi dikkatli ve tüm kirpik diplerime kadar sürmeye özen gösteriyorum. Rujumu ise 1 dk içinde sürüp makyajımı sonlandırıyorum. Bu işlem en fazla 10 dakikamı alıyor. Ancak daha ayrıntılı bir makyaj yapmam gerekiyorsa elbette ki bu süre uzamış oluyor. Detaylı makyajımda öncelikle fondöteni güzelce uyguluyorum. Daha sonra birkaç farklı farı karıştırma fırçamla dağıtıp göz kapaklarıma uyguluyorum. Kirpik diplerime eyeliner sürüyorum. Bu biraz zaman alabiliyor çünkü dikkat gerektiren bir işlem. Hızlı yapmaya kalktığımda eşit olmuyor ya da kalın olabiliyor. Bu da silip tekrar yapmama neden oluyor. Eyeliner sonrasında rimelimi sürüyorum. Açlığımı elmacık kemiklerime uygulayarak rujumu da sürdüğüm de makyajım bitiyor. Bazen Highlighter da kullanıyorum. Tüm bunlar yarım saatimi alıyor. Ancak ayrıntılı bulduğum bu makyajı her zaman yapmıyorum. Çünkü doğal takılmayı seviyorum ve tercihlerim de o yönde oluyor.

Günlük makyajda pratik kazandığım için 10 ila 15 dakika ayırmam yeterli oluyor. Hızlı bir şekilde makyaj yapmam gerekirse hemen fondötenimi sürüyorum. Fondötenin üzerine biraz pudra geçtikten sonra maskara kullanıyorum. Son olarak rujumu da sürdükten sonra makyajım bitiyor. Fondöteni parmaklarımla sürdüğüm için 2 dakikadan fazla zamanımı almıyor. Göz kalemi ve maskara ikilisini kullandığım da hızlı şekilde tamamlıyorum. Eyeliner veya far sürdüğümde ise makyajımın süresi otomatikman artmaya başlıyor. Özellikle eyeliner sürerken çok dikkatli olmak ve yavaş hareket etmek gerekiyor. Akşam veya özel günlerde makyaj yaptığım zamansa yarım saatin üzerine çıktığım zamanlar oluyor. Çünkü kontür yapıyorum. Kontür yaparken aydınlatıcı ve brozlaştırıcı doğru şekilde uygulanmazsa çok kötü sonuçlar ortaya çıkıyor.  Far ve eyeliner için özel zaman ayırmak gerekiyor. Kırmızı ruj sürdüğümde de makyaj sürem artıyor, çünkü kalemle dudak çizgimi belirlemem gerekiyor. Aslında makyaj süresi tamamen o anki keyfime göre değişiyor. Makyaj yapmanın keyifli hissettirdiği zamanlarda sürenin uzaması kaçınılmaz oluyor. Günlük makyaj için ideal sürenin 15 dakikadan fazla olmaması gerektiğini düşünüyorum.