Yeni Cilt Bakım Trendi Olan Konjac Süngeri Nedir? Ne İşe Yarar? kapak resmi
BE
berna
2 ay önce

Yeni Cilt Bakım Trendi Olan Konjac Süngeri Nedir? Ne İşe Yarar?

Asya kökenli bir bitkiden elde edilen bu benzersiz güzellik ürünü, suyla temas ettiğinde adeta bir sünger gibi genişliyor! Asyalı kadınlar, Konjac süngerini peeling, gözenek temizleme ve yüz temizliği için kullanmaya başladı ve popülerliği dünya çapında yayıldı. Belki siz de güzellik mağazalarında veya sosyal medyada konjac süngerini görmüşsünüzdür. İşte Konjac süngeri hakkında merak ettiğiniz her şey bu makalede!

Konjac Süngeri Nedir?

Asya kökenli konjac bitkisinin köklerinden elde edilen Konjac süngeri, suyla temas ettiğinde genişleyerek yumuşar. Doğal bir temizlik aracı olarak kullanılan Konjac süngeri, Asyalı kadınlar tarafından derinlemesine yüz temizliği için tercih ediliyor. Cilde nazik davranması, çizmemesi ve doğal temizlik sağlaması nedeniyle popülerdir. Güzellik marketlerinde bulunabilen bu sünger, hassas ciltler için uygundur. Yağlı ciltlerde olduğu kadar kuru ciltlerde de etkilidir, cildi kurutmaz ya da matlaştırmaz. Her cilt tipi için önerilen Konjac süngerini siz de cilt bakımında kullanabilirsiniz.

Konjac Süngeri Ne İşe Yarar?

Kir, fazla yağ ve siyah noktalar gibi ciltteki kirleticileri etkili bir şekilde temizler. Lifli yapısı, cilde doğal bir parlaklık kazandırır ve kan dolaşımını hızlandırarak hücre yenilenmesine yardımcı olur. Makyajı derinlemesine temizleme konusunda etkili olmasına rağmen güzellik uzmanları genellikle bir temizleme jeli ile birlikte kullanılmasını tavsiye eder. En önemli özelliklerinden biri, her cilt tipine uyum sağlayabilmesidir. Ancak uygun çeşidini seçmeden önce kişinin kendi cilt tipini belirlemesi önemlidir. Şimdi gelin, farklı çeşitlerinden biraz bahsedelim...

Ruj ve diğer güzellik konuları ile ilgili kılavuzlar için Ruj platformuna üye olmayı unutmayın.

Kaç Çeşit Konjac Süngeri Vardır?

Konjac süngeri kırmızı, yeşil, pembe, beyaz, siyah olmak üzere beş çeşiti vardır. Bunları kısaca şöyle açıklayabiliriz:

Kırmızı

Kuru ve yıpranmış ciltler içindir. Ciltteki ölü deriyi nazikçe alırken tahrişi engeller. Cildi nemlendiren özelliği de cabası!

Yeşil

Normal ciltler içindir. Yüzdeki yağ dengesini korur, kurumayı önler. Akne oluşumuna neden olan bakterilerle savaşacak kadar da güçlü bir etkiye sahiptir.

Pembe

Hassas cilt için idealdir. Kuru ve hassas yapılı ciltler için pembe olanı önerilmektedir. En büyük özelliği cildi nazikçe temizlemesi ve kuruluğun yarattığı gerginliği önlemesidir. Cansız ciltleri de canlandırmakadır.

Beyaz

Cildin ph dengesini korur. Her cilt tipi için uygundur. Makyajı derinlemesine temizler ve cildi canlandırır.

Siyah

Özelliği bambu kömüründen elde edilmesidir. Renginin siyahlığı da bundandır. Bu sünger özellikle yağlı cilde sahip olanlar için oldukça ideal bir üründür. Makyaj silmekten ziyade, gözenekleri açmak için de kullanabilir.

Konjac Süngeri Nasıl Kullanılır?

IMG-20240223-WA0002.jpg

Süngerin iki kısmı vardır. Biri düz yassı, biri yuvarlak. İki kısmı da cilde uygulanır. Önce ıslatın ve sonra suyunu iyice sıkın. Ne çok ıslak, ne çok kuru olmalıdır. Orta ayarda nemliyken cildinize uygulayın.

Konjac Süngeri Ne İşe Yarar?

Bu süngeri vücut ve yüz temizliğinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sünger, cilt üzerindeki ölü deri hücrelerini temizler. O kadar yumuşaktır ki bebekler bile kullanabilir. Göz makyajı hariç yüzdeki makyajı da saniyeler içinde temizleyici etkisi vardır.

Konjac Süngerinin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bu süngerin kullanım süresi yaklaşık olarak 2 ya da 3 aydır. İki kullanım arasında süngerin tamamen kuruduğuna emin olun. Kullandıktan sonra avuçlarınızın arasında sıkın. Tek elinizle bez sıkar gibi çok sıkı sıkmayın. Kullanım sonrasında durulayın. Haftada bir kez, iki dakika kaynar suda bekleterek dezenfekte edebilirsiniz. Fakat uzun süre kaynatmayın ya da bunu haftada birden fazla yapmayın. Aksi halde içindeki lifler özelliklerini kaybederler. Süngerde kopma, parçalanma gibi şeyler olursa süngerinizi doğal gübre olarak kullanabilir ve bitkilerinizin toprağına atabilirsiniz.

Son olarak, Konjac süngeri, çeşitli cilt tipleri için uygun olan doğal bir temizlik aracıdır ve düzenli bakımıyla güvenli bir şekilde kullanılabilir.