Vücut Tipine Göre Bikini ve Mayo Seçimi Nasıl Olmalıdır? kapak resmi
BE
berna
1 hafta önce

Vücut Tipine Göre Bikini ve Mayo Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bikini ve mayo seçimi yapmak için harika bir zaman geldi! Hazırlıklar tamamlandı ve şimdi sıcacık kumlara atlamak için sabırsızlanıyorsunuz! Plajda en iyi hissettiğiniz ürünleri bulmak, tatil planlarınızı yapmak kadar önemli! Vücut tipinizi tanıyıp buna uygun bikini ve mayo seçerseniz plaj stilinizi en tarz şekilde tamamlayabilirsiniz. Sezonun öne çıkan modellerinden hangisinin size uygun olduğunu merak ediyorsanız, okumaya devam ediniz!

Peki Vücut Tipi Nasıl Belirlenir?

Her kadının vücut yapısı farklıdır ve genellikle omuz, bel ve kalça ölçüleriyle belirlenir. Kum saati, elma, armut ve dikdörtgen ve kare şekilleri gibi çeşitli vücut tipleri bulunuyor. Vücut tipi de böylece kilo veya boy uzunluğuyla değil, vücut şekliyle ilişkilidir. Dolayısıyla kilo veya boy değişkenlik gösterse de vücut tipi değişmez. Vücut tipine göre bikini tercihlerini genel olarak şu şekillerde belirtebiliriz:

Kum Saati Vücut Tipine Uygun Mayo ve Bikini Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Kum saati vücut tipine sahip olanlar genellikle dengeli bir görünüme sahiptir. Omuz ve kalça genişlikleri neredeyse aynıdır ve bel bölgesi belirgin bir şekilde incedir. Bu tip vücutlar, kum saati siluetine sahiptir. Yani vücut hatları belirgin ve kıvrımlıdır.

Ruj ve diğer güzellik konuları ile ilgili kılavuzlar için Ruj platformuna üye olmayı unutmayın.

Bu vücut tipi genellikle kadınlar arasında aranan en ideal vücut olarak kabul edilir. Çünkü doğal kıvrımlarıyla çok dengeli ve estetik bir görünüme sahiptirler. Kum saati vücut tipine sahip olanlar, vücut kıvrımlarını vurgulayacak modelleri tercih edebilirler. Örneğin, bardot tarzı bikini üstleri omuzları açıkta bırakarak dengeleyici bir etki yaratırken, bandolar omuzları geniş gösterir ve kum saati figürünü ortaya çıkarır. Orta yükseklikteki bel kesimine sahip bikini altları, bel bölgesini daha da incelterek kum saati görünümünü vurgular. İki parçalı bikini seçerken üst ve alt parçaları ayrı ayrı alarak bedenine en uygun olanını seçebilirsiniz. V yakalı mayolar veya beli kemerli mayolar, vücut hatlarını daha belirgin gösterecek ve kum saati görüntüsünü iyice ortaya çıkaracaktır. Halter yaka mayolar da omuzları daha fazla ortaya çıkararak görüntünüze ekstra bir güzellik katacaktır.

Elma Vücut Tipine Uygun Mayo ve Bikini Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Elma vücut tipine sahip olanların genellikle üst bedenleri daha belirgin ve alt bedenlerinden daha geniş bir görüntüye sahiptir. Omuzlar geniş ve belirgin bir şekilde, üst beden genellikle alt bedenden daha geniştir. Bel kısmı geniştir ve bel kıvrımları genellikle daha az belirgindir. Kalça bölgesi vücudun geneline göre daha dar veya omuzlardan daha dar olabilir. Bu vücut tipi genellikle üst bedenin dikkat çekici olduğu, göğüslerin ve omuzların belirgin olduğu bir görünüme sahiptir. Elma vücut tipine uygun mayo ve bikini seçerken üst bedeni dengeleyen ve alt bedene dikkati çeken parçalar tercih edilmelidir. Büyük göğüsler için balenli bikini üstleri ve mayolar önerilir.

Bikini üstü için sabit askılı veya geniş askılı üstler omuzları dengeler ve dikkati üst kısma çeker. Sütyen tipi üstler destek sağlayarak üst bedeni sıkılaştırır ve şekillendirir. Bikini altı için karın bölgesini kontrol altına alan ya da kapatan yüksek belli alt parçalar tercih edilmelidir. Bu, bel bölgesini daha ince gösterir ve vücut tipini dengelemeye yardımcı olur. Mayo olarak bantlı veya beli kemerli modeller tercih edilebilir. Çünkü bu modeller bel bölgeni daha ince gösterir ve vücudunun üst kısmına odaklanmanızı sağlar.

Armut Vücut Tipine Uygun Mayo ve Bikini Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Kalça ve baldırlarınız daha kıvrımlı hatlara sahipken üst kısmınız alt bedene göre daha küçükse armut vücut tipine sahip olabilirsiniz. Eğer vücut hatlarınız Jennifer Lopez ya da Rihanna’ya benziyorsa armut vücut tipine uygun bikini modellerine göz atabilirsiniz.

Armut vücut tipine uygun bikini modelleri seçerken vücut hatlarınızı daha orantılı göstermeye odaklanmalısınız. Kalça ve baseniniz üst bölgene göre daha geniş olduğundan bu bölgeyi kamufle ederek istediğiniz görünüme yaklaşabilirsiniz. Etekli bikini modelleri gibi daha sade modellere yönelebilir ya da tek parça modelleri tercih edebilirsiniz. Fırfırlı ya da kat kat modellerden uzak durmalısınız. Çünkü bu bölgeye dikkati çekebilirler. Bikini üstlerinde fırfır detayları veya desenler kullanarak dikkati üst bölgeye çekebilirsiniz. Kalçanızı kapatırken şık duruşunuzdan ödün vermemek için bikini ile uyumlu pareo modelleri kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken tek şey, odağı tamamen üst bölgeye çekmek olmalıdır.

Kare ve Dikdörtgen Vücut Tipine Uygun Mayo ve Bikini Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Kare ya da dikdörtgen vücut tipine sahipseniz, omuzlarınız ve kalçanız aynı hizada, yani atletik bir yapınız var demektir. Daha geometrik bir vücut yapısına sahip olduğunuzdan bel kısmınızın daha düz ve oyuntusuz olduğunu söyleyebiliriz. Burada önemli olan, sizde olmayanı varmış gibi gösterecek parçalarla ilgilenmek! Daha kıvrımlı görünümler elde etmek için cut out detaylı bikini modellerini tercih edebilirsiniz.

Dikdörtgen gibi düz inen vücudunuza biraz hareket katmak ve daha kıvrımlı bir görünüm elde etmek için fırfırlı, büzgülü, taşlı ya da desenli modelleri tercih ederek daha iyi bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bikini altı modeliniz ne kadar küçük olursa kalçanızın bir o kadar dolgun ve kıvrımlı görüneceğini de unutmamalısınız. Bağcıklı bikini altları, daha kıvrımlı görünümler elde etmek için oldukça uygundur. Stilinize feminen bir hava katmak istiyorsanız cesur baskılara sahip fırfırlı bikini üstü çeşitlerinden yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Unutmayın, amacınız geometrik hatlara sahip vücudunuza kıvrım katmak olsun!

IMG-20240515-WA0013.jpg

Sizde bu yazımızı okuyarak kendi vücut tipinize en uygun olan mayo ve bikinileri tercih edip kendi stilinizi yaratabilirsiniz.