Vücudunuzu Yenileme Zamanı Geldi Mi? Baharın Temizlik Etkisi Bedeniniz İçin Gerekli Olabilir!  kapak resmi
BE
berna
1 ay önce

Vücudunuzu Yenileme Zamanı Geldi Mi? Baharın Temizlik Etkisi Bedeniniz İçin Gerekli Olabilir!

Doğanın tekrar canlanmasını müjdeleyen bahar mevsimi geldiğinde, vücudunuzun kışın yorgunluğunu atması için bir detoks programına ihtiyacınız olabileceğini düşünebilirsiniz. Mevsimlerin ve değişimlerin cildimizle doğrudan etkileşimde olduğunu unutmayarak bağışıklık sistemi, vitamin dengesi ve genel sağlığımızı mevsimlere uygun şekilde hazırlamalı ve korumalıyız.

Bakım ve Temizlik Asla İhmal Edilmemeli!

Her mevsim, canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın temel kuralı, cilt tipinize göre uygun bir temizlik rutini belirlemektir. Baharın gelmesiyle birlikte, cilt daha fazla güneş ışığına maruz kaldığı için kuruma, soyulma gibi sorunlar daha sık yaşanabilir hale gelir. Bu sebeple, kendi cilt tipinize uygun ve düzenli olarak yapılacak temizlik, bu tür problemlerin önlenmesinde büyük önem taşır.

Cilt Mutlaka Ölü Derilerden Arındırılmalı!

Cildin ölü deriden arındırılması peeling olarak adlandırılır. Bu işlem sırasında cilt güneş ışığına maruz kalırsa ciltte lekeler oluşabilir. Bu nedenle yaz aylarında peeling önerilmez. En uygun zaman bahar aylarıdır. Evde doğal malzemelerle basit karışımlar kullanarak peeling yapabilir ya da daha profesyonel bir peeling için bir dermatoloji uzmanına danışabilirsiniz.

Ruj ve diğer güzellik konuları ile ilgili kılavuzlar için Ruj platformuna üye olmayı unutmayın.

Etkili Bir Detoks Programı Uygulanmalı!

Sosyal medyanın etkisiyle birlikte çeşitli detoks programlarının varlığı hakkında muhtemelen bir fikriniz vardır. Bu programlardan bazıları kalori kısıtlamasına odaklanırken diğerleri ise bitkisel takviyelere yönelebilir. Ancak önemli olan, popüler olan "moda" detoks yöntemlerinden ziyade vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu detoks programını belirlemektir. Bu noktada, bir beslenme uzmanından yardım almak önemlidir. Ayrıca enflamasyonu teşvik eden ve kan şekerini olumsuz etkileyen gıdalardan kaçınmak, sağlıklı bir detoks sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Unutmayın ki detoks yapmak, vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlayarak genel sağlık ve iyilik halinizi artırabilir. Kişisel detoks programınızı uygulayarak hücre yenilenmesine katkıda bulunabilir, enerji seviyenizi artırabilir, kan dolaşımınızı iyileştirebilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve cildinizin daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla şimdi vücudunuzu kış uykusundan uyandırmanın tam zamanı olduğunu hatırlamak önemlidir.

Taze Sebze Suları İçilmeli!

Taze (ve tabii ki çiğ) sebzelerin sularında güçlü aktif enzimler bulunur. Bu enzimler, sebzeler pişirilirken ısının etkisiyle genellikle yok olur. Ancak sebzeleri sıkarak suyunu içerseniz bu enzimleri sindirim gerektirmeden direkt olarak mideye gönderir ve vücudunuzdaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Karahindiba, maydanoz, kıvırcık, pancar, lahana, pazı ve ıspanak gibi sebzeler bu amaç için idealdir. Sebze suyu detoksu, isterseniz 1 gün, isterseniz 7 gün boyunca sürebilir. Katı gıda tüketmemek, bol bol su içmek ve belki arada bir çiğ badem atıştırmak da bu detoksu tamamlamanın diğer esaslarındandır.

Su ve Bitki Çayları ile Küçük Bir Sistem Temizliği Yapılmalı!

Düzenli olarak su ve bitki çayı içmek, sistemi temizlemek ve nemlendirmek için ideal bir yöntemdir. Her bitki çayının farklı bir temizleme özelliği vardır. Karahindiba, dulavratotu, zencefil, meyan kökü, ısırgan, nane, rezene, kakule ve daha birçok bitki bu konuda etkilidir. Örneğin, faydalı olduğu kadar lezzetli bir karışımda elde etmek istiyorsak zencefil, meyan kökü ve karahindibayı karıştırıp demleyerek içebilirsiniz.

Stres Seviyenizi Yöneterek Kontrol Altına Alın!

Geleneksel Çin tıp öğretilerine göre karaciğerin en büyük düşmanı strestir. Karaciğer, vücuttaki kan ve enerji akışını düzenlerken stres bu akışın tıkanmasına neden olabilir. Bu durum, kalp sıkışması, çarpıntı ya da baş ağrısı gibi belirtilere yol açabilir. Ayrıca pek bilinmese de stres, iltihaba neden olabilecek ciddi bir sorundur. Gün içinde derin nefes almak önemlidir. Örneğin, yürürken nefesinizi 8 adımda içeri çekip 12 adımda vermek gibi bir yöntemi deneyebilir ve gün içinde en az bir saat kafanızı boşaltacak basit bir aktiviteye zaman ayırabilirsiniz.

Alışverişi Kendi Semt Pazarınızdan Yapın!

Mevsimlerin nabzı pazarda atar! Kış ortasında taze fasulye isteyebilirsiniz. Ancak doğru zamanın gelmediğinden emin olun. Alışverişinizi pazardan yapmak, her meyve ve sebzenin en tazesine, en doğalına en kısa yoldan ulaşmanızı sağlar. Örneğin, önümüzdeki haftadan itibaren; pancar, kereviz, kuşkonmaz, kabak, salatalık, fasulye, lahana ve pırasa gibi ürünler pazarda yerini almaya başlayabilir.

Şişkinlik Yapabilecek Her Şeyden Uzak Durulmalı!

Midenizi şişiren yemeklerden tütün. Bu, sizi şişiren arkadaşlara kadar her şeyi kapsar! Çalışırken masanızda sürekli atıştırmalık abur cubur bulundurmamaya dikkat edin. Ayrıca televizyon karşısında kendinizi kaybetmekten kaçının. Şişkinliği ve mide rahatsızlığını hafifletebilecek şeyler gerektiğinde şunları düşünebilirsiniz: Salatalık, muz, kuşkonmaz, rezene tohumu, zencefil, nane, papatya… Bugün sizi şişiren ve hem bedensel hem de ruhsal olarak yoran şeyler, ileride ciddi bir sağlık sorununa dönüşebilecek kadar önemlidir.

Siz de bu öneriliri dikkate alarak vücudunuz için gerekli olan bakımı yapabilir ve daha sağlıklı hissedebilirsiniz.