Makyajda Belli Olan Cilt Kırışıklığı Nasıl Giderilir? kapak resmi
DU
duru
1 ay önce

Makyajda Belli Olan Cilt Kırışıklığı Nasıl Giderilir?

Cilt Kırışıklıklarını Makyajla Gizleme Teknikleri

Yaşlanmanın doğal bir getirisi olan cilt kırışıklıkları, bazen makyaj yaparken sorun yaratabilir. Fondöten ve diğer makyaj ürünleri, kırışıklıkların içine dolup onları daha belirgin hale getirebilir. Peki makyaj yaparken cilt kırışıklıklarını nasıl gizleyebiliriz? Bu yazıda, kırışıklıklarınızı ön plana çıkarmadan kusursuz bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacak teknikleri ve püf noktaları paylaşacağız.

Makyajın kalıcı olması ve cilt kusurlarını daha iyi kapatması için cilt bakım rutininize önem vermeniz gerekiyor. Düzenli olarak nemlendirici kullanmak, cildinizi daha dolgun ve pürüzsüz gösterir. Ayrıca kırışıklık karşıtı kremler kullanarak cildinizin elastikiyetini koruyabilir ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilirsiniz.

Doğru Fondöten Seçimi

Ruj ve diğer güzellik konuları ile ilgili kılavuzlar için Ruj platformuna üye olmayı unutmayın.

Kuru ciltler için yoğun kapatıcığa sahip fondötenler, kırışıklıkların içine dolup daha belirginleşmelerine neden olabilir. Bu nedenle cildinize uygun, nemlendirici özelliği bulunan, hafif veya orta kapatıcılıktaki fondötenleri tercih etmelisiniz. Su bazlı fondötenler, yağ bazlı olanlara göre daha hafiftir ve kırışıklıklarınızı vurgulamaz.

Az Daha Fazladır!

Fondöteni ince bir kat halinde yüzünüze uygulamak önemli. Yüzünüze kalın bir kat fondöten sürmek, cildinizin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olabilir. Fondöteni ince bir sünger veya fırça ile uygulamak ve ürünü iyice dağıtmak daha doğal bir bitiş sağlar.

Kapatıcıyı Stratejik Kullanın

Koyu renk halkalar veya leke gibi kapatılması gereken noktalara az miktarda kapatıcı kullanabilirsiniz ancak kapatıcıyı asla doğrudan kırışıklıklarınızın üzerine uygulamayın. Bunun yerine, kırışıklığın hemen yan tarafına az miktarda kapatıcı sürüp hafifçe dağıtın.

Pudra ile Sabitleme

Makyajınızı transparan pudra ile sabitlemek, fondötenin kalıcılığını artırır ve cildinizin parlamasını önler. Ancak pudrayı tüm yüzünüze uygulamak yerine, pudra fırçasını pudraya batırıp hafifçe vurarak pudranın fazlalığını aldıktan sonra T bölgesi gibi parlamaya meyilli bölgelere uygulamak yeterlidir.

Aydınlatıcı ile Işıltı Kazandırın

Yüzünüzün belirli bölgelerine aydınlatıcı sürmek, kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Aydınlatıcıyı elmacık kemiğinizin üzerine, kaş kemiğinize ve üst dudağınıza hafifçe uygulayabilirsiniz. Işıltı, cildinize daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Yanaklarınıza Renk Verin

Allık, fondötenin ağırlığını azaltarak daha doğal bir görünüm elde etmenizi sağlar. Pembe, şeftali veya mercan gibi size yakışan bir allık rengi seçerek elmacık kemiğinize hafifçe uygulayın.

Kirisiklik-Cilt-Bakimi-Derma-Clean.jpg

Makyaj Fırçalarınızı Düzenli Olarak Temizleyin

Kirli makyaj fırçaları, ölü deriyi ve bakteriyi cildinize taşıyarak kırışıklıkların daha belirginleşmesine neden olabilir. Makyaj fırçalarınızı haftada en az bir kez fırça temizleyici ile yıkayarak temiz tutun.

Kırışıklık Giderici Kremlerin Desteği

Makyaj öncesi kırışıklık giderici krem kullanmak, cildinizi makyaja hazırlar ve kırışıklıkların görünümünü anlık olarak azaltmaya yardımcı olur. Kırışıklık giderici kremler, silikon bazlı içerikleri sayesinde kırışıklıkların içini doldurarak daha pürüzsüz bir cilt görünümü sağlar.

Doğal Yolla Kırışıklıklarla Mücadele

Sağlıklı beslenmek, bol su içmek ve düzenli uyku uyumak, cildinizin sağlığını korur ve kırışıklıkların oluşumunu geciktirebilir. Ayrıca güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.