Kendine Özgü Bir Tarzı Olan 90’lar Modası Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey!  kapak resmi
BE
berna
4 ay önce

Kendine Özgü Bir Tarzı Olan 90’lar Modası Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey!

Günümüzde hala 90'ların etkisiyle yoğrulmuş bir moda akımı gözlemleniyor. Kadınların tercih ettiği bel çantaları, denim şıklığı ve renkli makyajlar gibi unsurlar, geçmişe hoş bir geri dönüş sağlıyor. Bu nostaljik trend, büyük markaların eski koleksiyonlarını yeniden canlandırması ve ünlü modellerin tercih etmesiyle güçleniyor. Modern dünyada bile 90'ların tarzını kadınların giyim tercihlerinde, partilerde ve modernize edilmiş kıyafetlerde görmek mümkün!

90’lar Modası Nedir?

90’lar modası, rahatlık ve canlı renklerin stil estetiğinde öncelik kazandığı bir dönemi ifade eder. Moda endüstrisinde süper modeller, bu 10 yıllık süreçte belirleyici bir rol oynamışlardır ve özellikle Big Five grubu, birçok film yıldızını şöhret ve sosyal güçleriyle geride bırakmayı başarmıştır. Diziler ve TV şovlarıyla hayatımıza damga vuran 90’lı yılların özgün modasını hala sokaklarda ve moda haftalarında görmek mümkündür. O dönemde hangi parçaların tercih edildiğine dair bir göz atalım.

Neon Renkler Oldukça İlgi Görüyor!

90'ların giyim modasının öne çıkan özelliklerine geçmeden önce dikkat çekici bir noktaya değinmek gerekir: Neon renkler! Bomber ceketlerden ayakkabılara ve elbiselere kadar hemen hemen her parçada bu canlı renkler ön plandaydı. Ayrıca o dönemin en popüler aksesuarlarından saç bantları ve tozluklar da genellikle neon renklerde tercih ediliyordu.

Ruj ve diğer güzellik konuları ile ilgili kılavuzlar için Ruj platformuna üye olmayı unutmayın.

Geniş Kesim Eşofmanlar, Kazaklar, Hırkalar Hala İlgi Odağı!

Bugün oldukça popüler olan oversize modası, 90’ların modasında da önemliydi. Skinny pantolonların üzerine bol kesim tişörtler, botlar ve taytlarla kombinlenen geniş kesim kazaklar... Hemen hemen her parçada oversize tarzı görülebiliyordu. Kadınlar ve erkekler tarafından sıkça tercih edilen bol kesim eşofman üstleri, kazaklar ve hırkalar da bu akımın bir parçasıydı. Günümüzde vintage olarak satılan 90’lar parçalarında da bu tarz öğeler oldukça popüler.

Denim on Denim

Jean denildiğinde 90’lı yılların ilk akla gelen dönem olduğunu söylemek mümkün. Denim on denim kombinasyonu, kadın giyiminde de sıkça tercih edilirken yüksek bel ve bol paçalı jeanler moda trendiydi. Dizleri yırtık jeanler ve açık mavi tonlar ise o dönemin favorileriydi. Koyu renk jeanler ise pek üretilmiyordu.

Boncuklu Sütyen Askıları ve Topuktan Geçmeli Taytlar

90’lı yıllarda moda olan boncuklu sütyen askıları, renkli askıları ve sarkan boncuklarıyla hatırlanır. Bu döneme ait sembolik kombinler arasında kabarık saçlar, uyumsuz renk kombinlerinden oluşan tayt-body ikilisi ve renkli saç bantları bulunur. Topuklu taytlar da bu dönemin unutulmaz trendlerindendi.

Çok Sevilen Crop Tişörtler

2000'li yıllarda da moda olan crop tişörtler, 90'ların popüler parçalarından biriydi. Kot pantolon, etek ve taytlarla rahatlıkla kombinlenen bu tişörtler, hem spor hem şık kombinlerin vazgeçilmezlerindendi. Göbeği açıkta bırakan tişörtler ise artık tercih edilmese de o dönemi hatırlatıyor. Günümüzde tişörtlerin yerine daha çok croplar benimseniyor.

Çok Katlı Etekler ve Çiçekli Elbiseler İlgi Odağıydı!

90’lar modasında gösteriş anlamına gelen parçalardan biri olan kabarık ve çok katlı etekler büyük ilgi görmüştü. Bugün özellikle abiyelerde sıkça karşılaştığımız bu tarz etekler, o dönemde günlük kullanımda da tercih ediliyordu. 90’larda elbise modelleri arasında çiçekli kumaşlar oldukça popülerdi ve bu trend günümüze kadar devam etti. Ancak o dönemde daha canlı renkler ve büyük desenler tercih ediliyordu.

Çok Konuşulan Elbise İçine ve Body Üstüne Tişört Giyme Modası

Kimine marjinallik olarak görünen, kimine ise rüküşlük olarak yorumlanan bir moda akımıydı 90'larda ip askılı elbise veya uzun kollu body üzerine tişört giyme trendi! Bugün hızlı moda markalarının mankenlerinde ve vitrinlerinde sıkça gördüğümüz bu tarz kombinler, hala çoğunluk tarafından eleştiriliyor ve tercih edilmiyor.

Oduncu Gömlekler

Moda olmadığı bir zaman dilimi var mıydı? Oduncu gömlekleri, ekose desenli gömlekler ve kazaklar 90’ların favori parçalarıydı. Bugün hala sıklıkla vitrinlerde gördüğümüz bu parçalardan herkesin dolabında en az bir tane bulunur. Özellikle kırmızı-siyah veya gri-beyaz renk kombinleri en popüler tercihler arasındadır.

İlgi Gören Bahçıvan Pantolonlar

90’larda çocuk olduğunuzda, bahçıvan pantolonun ne olduğunu bilirsiniz. Ancak eğer 90’ları kaçırdıysanız yine de bu modayı gözden kaçırmamış olabilirsiniz. Bahçıvan modeli olarak da bilinen salopet pantolonlar, 90’lı yıllarda hızlıca popülerlik kazandı. Sadece çocuklar değil, gençler tarafından da sıkça tercih edilen bu modelin üzerine genellikle dar ve tek renk bluzlar tercih edilirdi.

Tasma Kolyeler

Tasma kolyeler, ilk olarak 90'lı yıllarda popülerlik kazanmıştır. Daha sonra 2010'larda tekrar moda olmuş ve günümüzde birçok insanın tarzına dahil edilmiştir. Tasma kolye trendi özellikle gençler arasında yaygın olmakla birlikte, her yaş ve tarzdaki insanlar tarafından da tercih ediliyor.

Saç Bantları ve Fötr Şapka

90’ların modası, saç bantları ve fötr şapkalar gibi unutulmaz parçalarla doluydu. Saç bantları her tarza uygun şık veya spor kombinlerin vazgeçilmez tamamlayıcısıydı. Fötr şapkalar da çeşitli desenlerde ve renklerde giyim tarzını tamamlıyordu. Bu popüler parçalar, retro tarzını sevenlerin sıkça tercih ettiği vintage mağazalarda bulunabilir. Renkli ve enerjik bir dönem olan 90’lar, modaya cesur ve özgür bir yaklaşım getirmişti.

IMG-20240227-WA0023.jpg

90’lı yılları geride bırakmış olsak da günümüzde o dönemin modası yeniden yükselişe geçiyor. 90’ların moda anlayışının geri dönüşüyle birlikte, umuyoruz ki o döneme özgü neşe ve enerji de tekrar bizimle olur.