Kadınların Korkulu Rüyası Menopoz Nedir? Bununla Nasıl Mücadele Edebiliriz? kapak resmi
BE
berna
4 ay önce

Kadınların Korkulu Rüyası Menopoz Nedir? Bununla Nasıl Mücadele Edebiliriz?

Kadınların üreme dönemi, ergenlikte adet görmeyle başlar ve menopozla son bulur. Menopoz genellikle 44 ila 55 yaşları arasında ortaya çıkar ve 12 ay boyunca adet görmeme durumuyla tanımlanır. Ancak menopozun başlangıcı bu yaş aralığının dışında da olabilir.

Menopoz Nedir?

Menopoz, bir kadının hayatında adet döngüsünün sona erdiği dönemi ifade eder. Menopoz, adet görmeyi takiben 12 ay sonra teşhis edilir. Doğal bir biyolojik süreç olarak kabul edilen menopoz genellikle 40'lı veya 50'li yaşlarda görülür. Genellikle 3 ila 8 yıl arasında devam eden menopoz öncesi dönemin sonunda meydana gelir.

Kadınlar Neden Menopoz Olur?

Menopoz, yumurtalık folikülünün olgunlaşması ve yumurta salınımının durmasıyla buna bağlı olarak östrojen seviyesinin düşmesi sonucunda meydana gelir. Menopozun başlangıcı genellikle adet döngüsündeki değişikliklerle kademeli bir süreç olarak ortaya çıkar.

Ruj ve diğer güzellik konuları ile ilgili kılavuzlar için Ruj platformuna üye olmayı unutmayın.

Bu Zorlu Süreçte Beslenme ve Egzersizin Önemi

Menopoz döneminde, dengeli ve sağlıklı beslenmek önemlidir. Ancak metabolizma yavaşladığı için günlük kalori alımı 400 ila 600 kalori azaltılabilir. Kemik erimesi riskini azaltmak ve uyku kalitesini artırmak için kalsiyum ve magnezyum açısından zengin gıdalar tüketilmeli ve D vitamini alınmalıdır. Kişinin vücut yapısına ve kondisyonuna uygun egzersizlerle ruh ve beden sağlığı korunabilir. Egzersize ek olarak gevşeme teknikleri ve nefes egzersizleri gibi meditasyon yöntemleri de kullanılabilir.

Menopozun Belirtileri Nelerdir?

IMG-20240214-WA0003.jpg

Menopoz döneminde, adet döngüsünün sona ermesiyle birlikte ortaya çıkan en yaygın belirtiler şunlardır:

 • Adet düzeninde değişiklik
 • Sıcak basması
 • Gece terlemeleri
 • Vajinal kuruluk ve tahriş
 • Cinsel istekte azalma
 • Uykuya dalmada zorluk ve uyku süresinin kısalması
 • Metabolizmanın yavaşlaması ve kilo alma
 • Duygusal dalgalanmalar ve kaygı
 • Yorgunluk hissi
 • Saçlarda incelme ve dökülme
 • Kalp atışlarında artış
 • Unutkanlık
 • Baş ağrısı
 • Ciltte kuruluk
 • Sık idrara çıkma ve idrar kaçırma

Menopoz Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Menopoz doğal bir süreç olduğu için tedavi edilmez. Ancak yaşam kalitesini artırmak için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Hormon replasman tedavisi (GRT) bunlardan biridir. Ayrıca Postmenopozal hormon tedavisi (PHT) olarak bilinen bu yöntemlede östrojen veya östrojen ve progesteron kombinasyonlarından oluşan ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu tedavi yöntemi osteoporoz ve kalp-damar hastalıklarını önlerken menopoz döneminde sıkça görülen belirtiler olan vajinal kuruluk, gece terlemeleri ve sıcak basması gibi şikayetleri azaltmaktadır.

Hangi Hastalarda Bu Zorlu Mücadelede Tedaviye Başlamak Gerekir?

Menopoz şikayetlerinin tedavisinde hormon tedavisi, genel olarak sağlıklı ve 60 yaşından genç olan, yeni menopoza girmiş veya menopozdan 5 yıldan az süre geçmiş hastalar için en iyi seçenektir. Tedavinin başlanması gereken temel hasta grupları ise şunlardır:

Şikayetler yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor ve günlük aktiviteleri kısıtlıyorsa,

Eğer 45 yaşından önce menopoza girmiş ve vajinal incelme, kuruluk, idrarda yanma veya sık idrar yolu enfeksiyonu gibi belirtiler varsa,

Menopoza bağlı ürogenital atrofi olarak adlandırılan durumda tedaviye düşük dozla başlanır ve şikayetler devam ederse doz artırılır.

Menopoz Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Hormon bağımlı kanserlerde, 60 yaşından büyük hastalarda ve menopozdan 10 yıldan fazla süre geçmiş olanlarda, meme veya rahim kanseri gibi hastalığı bulunan kişilerde menopoz tedavisine kesinlikle başlanmaz.