Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? kapak resmi
BE
berna
3 ay önce

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi oldukça agresif bir durumdur. Bazı şampuanlar veya ilaç nitelikli ürünler, genetik saç dökülmesini geçici olarak durdurabilir, ancak kalıcı bir çözüm sunmazlar. PRP uygulaması, düşük yoğunluklu lazer veya saç dökülme hormonunu engelleyen ilaçlar da genetik kaynaklı saç dökülmesini kalıcı olarak durduramazlar. Tıp dünyasının şimdiye kadar keşfettiği tüm tedavi yöntemleri, sadece kullanıldığı sürece etkilidir. Tedavi kesildiğinde saç dökülmesi tekrar başlar. Dolayısıyla tedaviden bahsedebilmek için saç dökülmesinin nedenini anlamak önemlidir.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi, birçok kişinin yaşadığı can sıkıcı bir durumdur. Ancak aslında saç sağlığı için önemlidir. Çünkü saçların yeniden uzaması, daha sağlıklı ve iyi bir görünüme kavuşmalarını sağlar. Günlük olarak birkaç saç telinin dökülmesi normaldir. Fakat bazı durumlarda stres, genetik faktörler, kimyasal maddelere maruz kalma veya yetersiz beslenme gibi nedenlerle dökülme miktarında artış görülebilir. Bu tür durumlarda, 2 ay boyunca saç dökülmesi normal olarak kabul edilebilir. Ancak sürekli bir dökülme durumunda bir uzmana başvurulmalıdır.

Saçların Dökülmesinde Etkili Olan Nedenler Nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesi nadir görülür. Fakat günlük yaşamda yaşanılan stres, tiroid hormonlarının dengesizliği ve kullanılan doğum kontrol hapları gibi faktörler kadınlarda saç dökülmesine sebep olabilir. Kimyasal saç işlemleri, fön ve perma gibi uygulamalar da saç dökülmesine yol açabilir. Saç dökülmesinin birçok nedeni olmasına rağmen en yaygın nedenler arasında şunlar bulunur:

Ruj ve diğer güzellik konuları ile ilgili kılavuzlar için Ruj platformuna üye olmayı unutmayın.

 • Kalıtsal saç dökülmesi (Androgenetik alopesi)
 • Kontrolsüz diyetler
 • Mantar hastalıkları ve deri problemleri
 • Bazı iç hastalıklar ve ilaç kullanımı
 • Saçkıran hastalığı (Alopesi Areata)
 • Aşırı stres
 • Aşırı kilo kaybı
 • Yüksek dozda A vitamini alımı
 • Anoreksi ve bulimia
 • Sistemik hastalıklar
 • Hormonal değişimler
 • Demir eksikliği
 • Sikatrisyel Alopesi

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Öncelikle saç dökülmesinin nedeni belirlenmeli ve bir dermatoloji uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Dökülmenin sebeplerine göre uygun bir tedavi planı oluşturulur. Protein ağırlıklı beslenme önerilir ve vitamin eksikliği varsa takviye alınması gerekebilir. Eğer dökülme bir hastalığa bağlıysa ilk olarak hastalığın tedavisi hedeflenir. Saç dökülmesi genellikle geçici bir durumdur ve genetik ya da çevresel faktörlere bağlı olabilir. Kaliteli protein içeren gıdalar tüketmek, düzenli uyku ve uygun şampuan kullanımıyla saç dökülmesi azaltılabilir. Evde uygulanabilecek yöntemlerin yanı sıra saç mezoterapisi ve lazerle saç tedavisi gibi uzman eşliğinde yapılan yöntemler de başarılı olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

images (5).jpeg

Saç dökülmesini doğru teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Eğer dökülmenin altında yatan bir hastalık varsa uygun tedavi yöntemleri belirlenerek bu duruma müdahale edilmelidir. Mevsimsel değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan dökülmeler genellikle geçici olup vitamin destekli takviyelerle kolayca kontrol altına alınabilir. Bazı durumlarda ise vitamin takviyeleri ve protein içeren besinler saç dökülmesini azaltmada etkili olmaktadır. Hormonal nedenlerden kaynaklanan dökülmelerde ise uzmanlar tarafından en uygun tedavi yöntemi belirlenerek dökülme kontrol altına alınabilir. Bu şekilde, saç dökülmesi normal seviyelere indirilir ve saç sağlığı yeniden kazanılır. Özetle, doğru tanı ve uygun tedavi ile saç dökülmesi problemleri başarılı bir şekilde yönetilebilir ve kontrol altına alınabilir.