PI
pivpiv
2 ay önce

Hangi makyaj malzemesi ne işe yarar?

Uzun yıllardan beri ciltteki kusurları kapatmak, daha canlı bir görünüm elde etmek veya daha iyi hissetmek için birçok kadın makyaj yaparak güne başlıyor. Hem süslenme hem de bir bakım yöntemi olarak uzun yıllardır kullanılır ve kullanılmaya da devam edecektir. Özellikle sosyal medya sayesinde yapılan makyaj çeşitleri, malzemeleri ve uygulama yöntemleri de gelişmiştir.

Kadınlar Neden Makyaj Yapar?

Özellikle kadınlar yaş aldıkça yaşla birlikte oluşan kırışıklıklarını kapatmak, cildin pürüzsüz ve genç görünmesini sağlamak için makyaja başvuruyor. Özellikle özel günlerde, davetlerde, fotoğraf çekimlerinde makyaj kadınların en büyük yardımcısıdır.

Makyaj yalnızca kusurları örtmek için değil bazen de daha renkli ve canlı bir görünüm sağlamak için de kullanılabiliyor. Birçok farklı amaç için kullanılan çeşitli makyaj malzemeleri sayesinde kadınlar istedikleri görünüme kolayca ulaşabilir.

Ruj ve diğer güzellik konuları ile ilgili kılavuzlar için Ruj platformuna üye olmayı unutmayın.

Hangi Makyaj Malzemesi Ne İçin Kullanılır?

1- Dudak kremi: Özellikle çok soğuk ya da çok sıcak havalarda dudakların çatlamasını veya nemi azalarak kurumasını önlemek için kullanılır. Aynı zamanda çatlamış dudaklara uygulanarak daha nemli olması sağlanır. Daha sert ve kuru yapıdaki rujların altına uygulanarak dudakların zarar görmesi önlenir.

2- Ruj: Daha canlı ve renkli bir görünüm sağlamak, aynı zamanda dudaklarda daha dolgun bir görüntüye ulaşmak için kullanılır. Her tene uygun birçok renk seçeneği bulunur.

3- Fondöten: Hem günlük hem özel günlerde yapılacak makyajlar için tercih edilir. Ciltteki kusurları kapatmak, renk eşitliği sağlamak ve daha canlı bir cilt görüntüsü için kullanılır. Fondöten fırçası, makyaj süngeri ya da el ile uygulanabilir.

4- Allık: Daha çok kırmızı, pembe ve turuncu renkte kullanılır. Ciltteki solgun görüntüyü kaldırarak daha renkli ve canlı bir görünüm sağlar.

5- Maskara: Özellikle kirpik kıvırıcısı ile birlikte kullanıldığında kirpikleri daha uzun ve daha hacimli göstermeye yardımcı olur. Genelde siyah renk tercih edilse de birçok renk seçeneği bulunmaktadır. Su geçirmez özelliği sayesinde hem günlük hem özel günlerde kullanılır.

6- Pudra: Fondötenden hemen sonra uygulanarak fondötenin ciltte uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Aynı zamanda porselen makyaj yapımında da kullanılır. Asıl amacı makyajı sabitlemektir. Renkli seçenekleri bulunduğu gibi transparan pudralar da mevcuttur.