Hamilelikle Beraber Oluşan Doğum Çatlaklarını Gidermek İçin Neler Yapılmalı? kapak resmi
BE
berna
3 ay önce

Hamilelikle Beraber Oluşan Doğum Çatlaklarını Gidermek İçin Neler Yapılmalı?

Hamilelik döneminde meydana gelen çatlaklar genellikle önemli bir endişe kaynağıdır. Karnın büyümesiyle birlikte cilt çatlakları ortaya çıkar ve doğumdan sonra belirgin bir şekilde görülebilir ler. Dolayısıyla birçok anne adayı, hamilelik çatlaklarını nasıl azaltacaklarını merak ediyor. Peki, hamilelik çatlakları neden oluşur ve nasıl tedavi edilir? İşte detaylar!

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar

Hamilelik çatlakları, deri altındaki yapısal değişikliklere bağlı olarak meydana gelen ve kesin nedeni tam olarak bilinmeyen çatlaklardır. Hamilelik sürecinde oluşan bu çatlaklar, genellikle karın bölgesinde ortaya çıksa da bazen kalça, bacak ve göğüslerde de görülebilmektedir.

Hamilelikte Oluşan Çatlaklardan Nasıl Kurtuluruz?

Hamilelik çatlakları, cildin elastin ve kolajen dokularındaki hasar nedeniyle derinin aşırı gerilmesi sonucunda ortaya çıkan bir tür deri yırtılmasıdır. Başlangıçta pembemsi bir görünüme sahip olan bu çatlaklar, zamanla mora döner. Sonra soluklaşarak beyazlaşırlar. Renk değişikliğinin yanı sıra çatlaklar deride kabarıklık veya çukurlaşma şeklinde görüntü bozukluğuna da neden olabilir. Gebelik sona erdiğinde azalırlar. Ancak tamamen kaybolmazlar. Çatlakların tedavisi zor olsa da önlenmesi daha kolaydır.

Ruj ve diğer güzellik konuları ile ilgili kılavuzlar için Ruj platformuna üye olmayı unutmayın.

Hamilelik Çatlaklarını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

IMG-20240205-WA0000.jpg

Hamilelikte oluşan çatlakları önlemek mümkündür. Yalnız sadece çatlak önleyici kremler kullanmak yeterli değildir. Buna ilave olarak bol su içmek, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak da çatlak oluşumunu önleyen faktörlerdir. Hamilelikteki çatlakları önlemek için şu adımları gerçekleştirebilirsiniz.

1) Cilt Nemlendirme

Hamilelik başlangıcından itibaren yoğun nem sağlayan çatlak önleyici kremler kullanılmalıdır.

2) Kontrollü Kilo Alımı

Hamilelik sürecinde dengeli kilo alımı, çatlak oluşumunu azaltabilir. Fazla kilo almak, çatlak riskini artıran etkenlerdendir.

3) Sağlıklı Beslenme

Gebelik boyunca dengeli ve sağlıklı beslenmek cilt sağlığı için önemlidir. Aşırı kilo alımı ve sağlıksız beslenme çatlak oluşumunu teşvik edebilir.

4) Bol Su Tüketimi

Hamilelik döneminde yeterli miktarda su içmek, çatlak oluşumunu azaltır. Bu yüzden günde en az 2 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

5) Egzersiz ve Esneme Hareketleri

Hamilelik pilatesi ya da yogası gibi egzersizler, karın derisini esneterek çatlak oluşumunu azaltır.

6) Kan Dolaşımını Hızlandırma

Kan dolaşımını artırmak, çatlak oluşumunu engellemeye ve cildi nemlendirmeye yardımcı olabilir. Hamilelik masajı veya hafif tempolu yürüyüş gibi aktiviteler de bu konuda faydalı olacaktır.

Hamilelikte Çatlak Kremi ve Yağlar Önemli Bir Detay!

Gebelikte 20. haftadan sonra çatlak oluşumu riski artar. Bu dönemde, karın bölgesine yoğun nemlendirici etkili ve hızlı emilen ürünlerle bakım yapmak önemlidir. Doğal yağlar kullanarak çatlakları önlemek ve karın çatlağının belirginleşmesini engellemek mümkündür.

Duş alırken sıcak su kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü cildinizi kurutabilir. Duştan sonra vücudunuzu nemlendirmeyi ve dairesel hareketlerle nemlendiriciyi uygulamayı unutmamalısınız. Shea yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi organik yağlar hamilelik çatlaklarına iyi gelir. Ancak ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Kakao yağı gibi bazı uygulamalar ise cildin hassasiyetini artırabilir. Bu noktada güvendiğiniz çatlak önleyici kremleri kullanarak hamilelik sürecini daha pürüzsüz ve keyifli hale getirebilirsiniz.