Estetik Dolgu Nedir? Nasıl Yapılır? Estetik Dolgu Kimler için Uygundur?  kapak resmi
BE
berna
2 ay önce

Estetik Dolgu Nedir? Nasıl Yapılır? Estetik Dolgu Kimler için Uygundur?

Estetik dolgu alın, kaş araları, göz çevresi, dudak kenarları ve dudak-yanak kavşağındaki derin kırışıklıkların azaltılmasında kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca yüzde genç bir görünüm elde etmek için elmacık kemikleri çevresine ve dudakları dolgunlaştırmak için de kullanılabilir. Bu işlemde, özel olarak hazırlanmış çeşitli yoğunluklarda sıvılar kullanılır ve bu sıvılar belirli bir süre sonra vücuttan atılır. Uygulanacak bölgeye ve amaçlara göre sıvıların yoğunluğu belirlenir. Genellikle anestezi gerektirmez ve muayene odasında kolayca uygulanabilir. Bu işlem hızlı, konforlu ve günlük aktiviteleri kısıtlamaz.

Estetik Dolgu Nedir?

IMG-20240403-WA0005.jpg

Estetik dolgu, cildin altına kırışıklık ya da sarkma izlerini gidermek ve görünümü iyileştirmek, gençleştirmek amacıyla enjekte edilen yarı kalıcı ya da tamamen kalıcı maddelerden oluşuyor. Cilt, zamanla elastik yapısını kaybetmeye başlar. Bu durum sadece doğal yaşlanma ile değil çevre kirliliği, stres, hastalıklar, sağlıksız yaşam tarzı veya farklı etkenler nedeniyle de olabilir. Bu nedenle cilt genç görünümünü erken yaşta kaybetmeye başlayabilir ve kırışıklıklar, sarkmalar ve yaşlılık belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtiler genellikle göz, ağız, çene, boyun ve alın bölgelerinde görülür. Dolgu enjeksiyonları, yüzün orta veya alt kısımlarındaki sarkma ve kırışıklıklar için oldukça yüksek başarı oranlarına sahiptir. Dolgu enjeksiyonları, daha dolgun ve genç bir görünüm elde etmek veya ciltte bulunan yara veya akne izlerini ortadan kaldırmak için sıklıkla tercih edilen yöntemler arasındadır.

Ruj ve diğer güzellik konuları ile ilgili kılavuzlar için Ruj platformuna üye olmayı unutmayın.

Estetik Dolgu Nasıl Yapılır?

IMG-20240403-WA0004.jpg

Estetik dolgu işlemlerinde, kullanılan dolgu maddesi oldukça ince bir iğne yardımıyla işlem yapılacak olan bölgeye enjekte edilir. Kullanılan jel, kırışıklıkların altına yerleşir ve kırışıklığı düzelterek temiz, pürüzsüz ve genç bir cilt oluşturur. Yüzdeki sarkma sorunlarında ise yüze hacim kazandırarak sarkmayı ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra hyaluronik asit ve kalsiyum hidroksiapatit gibi ciltte kolajen üretimini artırdığı bilinen maddeler de kullanılır. Ciltte yenilenme gerçekleştiği için dolgu maddesi eridikten sonra bile işlem yapılan bölge, ilk haline göre çok daha iyi görünür.

Estetik Dolgu Kimlere Uygulanır?

Estetik dolgu işleminin birçok kişide uygulanmasında hiçbir sakınca yoktur. Fakat hamile olan anne adaylarına, emziren annelere ve cilt enfeksiyonu veya iltihabı olan kişilere uygulanmamalıdır. Ayrıca dolgu maddesine alerjisi olanlar için de uygun değildir.

Estetik Dolgu ile Uygulanan İşlemler Nelerdir?

Estetik dolgu yüzdeki sarkmaları azaltır, elmacık kemiklerini belirginleştirir ve burun kanatlarından dudak köşelerine kadar inen kırışıklıkları düzeltir. Ağız kenarından çeneye doğru uzanan sarkma çizgisini giderir ve dudakları şekillendirip dolgunlaştırır. Ayrıca dudak çevresindeki kırışıklıkları azaltır ve kaşlara şekil verilebilir. Çene hattı düzeltilir, burun şekillendirilir ve kaldırılır, kaş arasındaki çizgiler azaltılır, akne ve yara izleri tedavi edilir. Estetik dolgu işlemleri yapılırken kullanılacak madde, hastanın durumuna ve tercihine göre uzman kişiler tarafından belirlenir. Tamamen doğal maddeler kullanılabileceği gibi hastaya özel karışımlar da tercih edilebilir. Günümüzde en popüler dolgu malzemeleri arasında Hyalüronik asit ve kalsiyum hidroksiapatit bulunur. Bu maddeler yüzdeki sarkmaları engellemek için sıklıkla tercih edilir. Ayrıca burun yanak çizgisi, dudaktan çeneye inen sarkma çizgisi, bozulan çene hattı ve düşen yanakları kaldırmak isteyenler için ideal bir işlemdir. Diğer cilt yenileme teknikleriyle birlikte kişinin cilt yaşı ve görüntüsü 5 ila 10 yaşa kadar gençleştirilebilir. Dolgu işlemleri genellikle 20 ila 30 dakika arasında tamamlanır ve herhangi bir acı veya ağrı hissedilmez.

Dolgu İşleminden Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Dolgu işlemi sonrasında üç gün boyunca aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Estetik dolgu uygulanan bölgeye masaj yapmaktan kaçınılmalı ve kızarıklık ile şişlik geçene kadar sıcak veya soğuk ortamlardan uzak durulmalıdır. Estetik dolgu yaptıranlar, bazı yan etkilerle karşılaşabilirler. Bu yan etkiler arasında kızarıklık, şişlik, morluk gibi durumlar bulunabilir. Uygulama öncesinde uyuşturucu kremler kullanıldığı için hasta genellikle acı veya ağrı hissetmez. Estetik dolgu uygulaması genellikle 20 ila 30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır ve uygulanan bölgede hafif kızarıklık ve çok az miktarda morarma görülebilir. İşlem tamamlandıktan sonra günlük yaşama hemen dönülebilir.