Bebeğinize Nasıl Uyku Düzeni Kazandırabilirsiniz? kapak resmi
BE
berna
4 ay önce

Bebeğinize Nasıl Uyku Düzeni Kazandırabilirsiniz?

Bildiğimiz üzere uyku, bir bebeğin gelişimini destekleyen en önemli faktörlerden biridir. Uyku sırasında bebeğin beyin gelişiminden fiziksel gelişimine kadar tüm süreç olumlu desteklenir. Bebeğinizin her gün belli saatlerde uyuyup uyanması ve yeterli sürede uyku uyuması düzen oluşturmak adına önemlidir. Peki bebeğinize nasıl uyku düzeni kazandırabilirsiniz? Bunun cevabını aşağıdaki adımları takip ederek öğrenebilir ve siz de kendi bebeğinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

1. Uyku Ortamını Düzenleyin

Bebeğinize uyku düzeni oluşturmadan önce onu uyutacağınız ortamı düzenleyerek işe başlayabilirsiniz. Bunun için sakin ve huzurlu bir ortam hazırlamalısınız. Zira bebekler sessizliği ve huzuru severler. Uykunun rahatlatıcı dinginliğine geçmeden önce uyuyacakları ortamın da sakin olmasını isterler. Bu durum, sizin de işinize yarayacak ve kolaylık sağlayacaktır. Burada şunu da ifade etmemiz gerekir ki bebeklerin yataklarını olabildiğince sade tutmaya özen gösterilmelidir. Çok fazla örtü ve yastık kaplı yatakta uyuyan bir bebeğin boğulma tehlikesi olabilmektedir Bu nedenle siz de bebeğinizi bu riske karşı korumaya özen göstermelisiniz.

WhatsApp Image 2024-01-22 at 14.02.23 (1).jpeg

Ruj ve diğer güzellik konuları ile ilgili kılavuzlar için Ruj platformuna üye olmayı unutmayın.

2. Uyku Rutini Oluşturun

Uyku rutini, bebeğin uykuya geçmeden önce her gün sırasıyla aynı şeyleri yaptığı etkinlikleri içeren alışkanlıklardır. Emzirme, alt değiştirme, pijama giyme, kitap okuma, ılık duş alma, ninni söyleme ya da masal okuma gibi aktiviteler uyku rutini sırasında kullanabilecekleriniz arasında yer alır. Bebeğinizi özellikle yaz döneminde her gün ılık duş aldırdıktan sonra pijamalarını giydirip emzirmeye geçebilirsiniz. Emzirme sırasında memede uyumasına izin vermeden odasına götürerek ona kitap okuyabilir, ninni söyleyebilir ya da masal anlatarak uykuya geçmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğinizle sakin bir şekilde konuşup onu ne kadar sevdiğinizi anlatmak da mayışmasını sağlayacaktır. Bebeğinize şefkatle sarılıp uykuya alıştırabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken şu hususa değinmemiz gerekir. Uyku rutini için oluşturacağınız düzende yapacağınız uygulamaları her gün aynı sırada yapmanız önemlidir. Yani önce pijama giyip alt değiştirerek uykuya gidiyorsanız sonraki günlerde de aynı şeyleri yapmanız rutin oluşturmak açısından önem taşır. Aksi halde bebeğiniz uyuması gerektiğini anlamayacak ve bir düzen oluşmayacaktır.

WhatsApp Image 2024-01-22 at 14.02.23 (2).jpeg

3. Karartma Perdesi Kullanın

Karartma perdesi dediğimiz olay, pencerenin güneşlik kısmına beyaz perde yerine siyah perde ya da fon kullanılmasını ifade eder. Bu uygulama genellikle uykuya dalmada güçlük çeken ya da kolik bebekler için kullanılmaktadır. Eğer sizin de bebeğiniz bu durumlardan birini yaşıyorsa odasında karartma perdesi kullanarak uykuya geçişini kolaylaştırabilirsiniz. Hatta bu durumu rutininize de ekleyebilirsiniz. Önce aydınlık bir ortamda bebeğinizi besleyip sonra birlikte odaya geçerek karartma perdesini çekebilir, böylece bebeğinize uyku sinyalleri verebilirsiniz. Bu eylemi özellikle gündüzleri uyguladığınızda oldukça işinize yarayacaktır. Çünkü karanlık ve loş ortamda daha fazla ve hızlı uyku hormonu salgılanmaktdır.

4. Bebeğinizi Memede Uyutmayın

Bebekler, özellikle yenidoğan döneminde meme emerek uykuya geçerler. İlerleyen zamanlarda da bunu alışkanlık haline getirerek meme-uyku bağımlılığını devam ettirmek isterler. Ancak bebeğinizin memede uyumasına izin vermek, bilinenin aksine uyku düzeni oluşturmaz. Ona sadece bir alışkanlık kazandırmış olursunuz. Sonraki zamanlarda daha da bilinçlenen bir bebek, bu alışkanlığından vazgeçmek istemeyecektir. Zira bebekler düzenleri değişsin istemezler. Rutini ve düzeni severler. Dolayısıyla memede uyutmak, her ne kadar annelerin kolayına gelse de ileriki dönem için bu durum zorlayıcı olabilir. Hem memeyi bıraktırma hem de memede uykuyu bıraktırma gibi durumlarla ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle, eğer memede uyuyan bir bebeğiniz varsa uyku düzeni kazandırmak için öncelikle bu alışkanlığı ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Yukarıda sıraladığımız adımları dikkatlice uygulayarak bebeğinize uyku düzeni oluşturabilirsiniz. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için rahat bir uyku dönemine geçiş yapabilirsiniz.