ED
editor
5 ay önce

Baş ağrısı probleminden kurtulma yolları

Baş ağrısı bireylerin gündelik yaşamlarını her daim olumsuz anlamda etkileyen sorunlardan biridir. Eğer baş ağrınız dinmek bilmiyorsa, ilaç içmenize rağmen halen başınızın ağrısı geçmiyorsa siz de migren belirtisi olabilir. Bu durumu erken fark etmeniz son derece önemli hususlardan biridir. Böylesi bir durumda hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra baş ağrılarınızı dindirmek için içmiş olduğunuz ilaçları mutlaka doktor kontrolünde tüketmeniz zorunluluk bildirir. Aksi taktirde ilaçların yan etkisi meydana gelebilir. Bu durumdan dolayı lütfen doktor onayı olmadan ilaç tüketmeyiniz. Başınızın ağrımasının pek çok sebepleri vardır. Yalnızca bir sebebe bağlayarak baş ağrınızın olduğu tespit edilemez. Bu duruma örnek verecek olursak stres, sinir, aşırı heyecan, aşırı korku, endişe ya da aşırı üzüntü baş ağrısının meydana gelmesini tetikleyebilir.

Baş Ağrısını Dindirmek İçin Bol Su İçin

Su, insan sağlığı için son derece önemli besin kaynaklarından biridir. Vücut susuz kaldığı sürece baş ağrısını tetiklemektedir. Uzmanlar genelde düzenli su tüketiminde bireylerin baş ağrısı sorunları ile karşı karşıya kolayca gelmedikleri dile getirilmiştir. Sizler de vücut sağlığınızı korumak için bol bol su için. Vücudunuz susuz kalmadığı sürece baş ağrınız da meydana gelmeyecektir.

Ruj ve diğer güzellik konuları ile ilgili kılavuzlar için Ruj platformuna üye olmayı unutmayın.

Baş Ağrısına Etkin Çözüm: Ilık Duş ve Masaj

Baş ağrılarınızı dindiremiyorsanız, ilaç içmenize rağmen halen başınızın ağrısı geçmiyorsa öncelikle endişeye kapılmayın. Vücudunuzun rahatlamaya ihtiyacı vardır. Bunun için ılık bir duş alarak baş ağrınızı dindirebilirsiniz. Bunun yanı sıra etkili bir şekilde masaj yapmak baş ağrısının dindirilmesinde ya da azaltılmasında aktif bir rol oynayacaktır. Bunun için masaj salonlarına gidebilirsiniz ya da yumuşak bir yastığa uzanarak başınızın çevresine masaj yapabilirsiniz.

Yoğun Kafein, Sigara ve Alkol Kullanımından Kaçının

Kafein, sigara ve alkol tüketimi bireylerin baş ve sinir uçlarını oldukça olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu sebepten dolayı yoğun kafein, sigara ve alkol kullanımından kaçınmalısınız. Zaten insan sağlığı için alkol ve sigara sağlığa son derece zararlı maddelerdir. Özellikle bu maddeler beyni uyuşturur, yoğun baş ağrısını arttırır. Bu sebepten dolayı zararlı maddelerden kaçınmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra sektörde bütün kahve çeşitlerinde kafein vardır. Yoğun kafein baş ağrısına sebebiyet verir.

Uykusuzluk Baş Ağrısının Dostudur

Gün boyu yoğun çalışma, iş stresi, şehirde yaşıyorsanız şehrin gürültüsü, kalabalık, trafik ve okul yorgunluğu gün sonunda beraberinde uykusuzluğu da meydana getirecektir. Bu sebepten dolayı uykusuz kalmamaya özen göstermelisinziz. Uykusuzluk sorunu yüzünden insanlar migren hastası olabiliyorlar. Gün içerisinde yorulduğunuz zamanlarda mutlaka kısa bir süreliğine uyuyup dinleniniz. Aynı şekilde akşam belirli bir saatte uyumaya özen gösteriniz. Uykusuzluk sorununuzu gidermediğniz taktirde baş ağrınızı kolay kolay dindiremezsiniz. Bunun için yatmadan önce vücudu rahatlatan bir bitki çayı tüketirseniz en kısa süre içerisinde uykunuz gelecektir.